Najbogatsze rodziny świata

7. Marinho, majątek: ok. 28,6 mld dol.

najbogatsze-rodziny-swiata1

Trzech braci Marinho: Jose Roberto, Joao Roberto i Roberto Irineu kontroluje Globo Organizations – największe imperium medialne w Ameryce Łacińskiej. Firma ma połowę rynku reklamy telewizyjnej w Brazylii. Bracia mają także kontrolny pakiet w Infoglobo, największym wydawcy prasy w Brazylii, wydającym m.in. O Globo – jeden z największych i najbardziej wpływowych dzienników w kraju.

6. Albrechtowie, majątek: ok. 45,7 mld dol.

najbogatsze-rodziny-swiata2

Karl wraz ze swoim bratem Theo zaczęli pracę w osiedlowym sklepie spożywczym ich matki zaraz po wojnie, przekształcając go w jedną z największych sieci handlowych – Aldi. Bracia podzielili się udziałami w 1961 roku: Karl przejął bardziej dochodowe sklepy w południowych Niemczech oraz interesy w Wielkiej Brytanii, Australii i Stanach Zjednoczonych (Aldi Sud).

5. Marsowie, majątek: ok. 59,7 mld dol.

crop_freeforbes-families-003

Właścicielami Marsa są obecnie wnuki założyciela firmy. Trojaczki – Jacqueline, John i Forrest Junior – odziedziczyły firmę w 1999 roku, gdy zmarł ich ojciec. Mars jest największym na świecie producentem słodyczy – jego sprzedaż wynosi 33 mld dol. Firma została założona w 1911 roku przez Franka Marsa, który wyrabiał czekoladki w Tacoma w stanie Waszyngton

4. Kochowie, majątek: ok. 80 mld dol.

636032472608551510.jpg

Twórcą fortuny braci Kochów jest Charles, który od 1967 roku kieruje konglomeratem Koch Industries, będącym drugą największą niepubliczną firmą w USA, której roczna sprzedaż sięga 115 mld dolarów.
Charles zbił majątek przekształcając firmę ojca, zajmującą się wydobywaniem ropy naftowej, w koncern chemiczny o zróżnicowanej działalności – produkcyjnej, rafineryjnej i handlowej. Obecnie Koch Industries Inc.

3. Waltonowie, majątek: ok. 155,6 mld dol.

sam-walton-5

Głównym źródłem majątku rodziny Waltonów jest Wal-Mart, amerykańska sieć sklepów założona przez braci Sama i Buda Waltonów, którzy zmarli w latach 90. Roczna sprzedaż Wal-Martu osiąga wartość 470 mld dol., przy zatrudnieniu 2,2 mln w 11 tys. sklepów na całym świecie. Dwaj założyciele zostawili po sobie sześcioro spadkobierców: Sam miał czworo dzieci (Johna, Jima, Alice i Samuel Robsona), a Bud dwie córki (Ann i Nancy).

2. Rockefellerowie

634883454816670000

John D. Rockefeller był niegdyś najbogatszym człowiekiem świata, a wartość jego firmy Standard Oil tuż przed podziałem w 1911 roku według wartości pieniądza z 2007 wyceniano na 300 mld dol. W tym samym czasie łączna kapitalizacja Chevronu i ExxonMobil (obie spółki powstały w wyniku podziału Standard Oil) przekraczała 1 bln dol. W 2009 roku magazyn Forbes wycenił jednak majątek rodziny zaledwie na 9 mld dol., zastrzegając, że trudno jest zebrać pełne dane na temat rodziny, gdyż liczba spadkobierców Johna D. Rockefellera przekracza 150 osób.

1. Rothschildowie

AX146_62EE_9.jpg

Jeszcze więcej mitów narosło wokół bogactwa Rotschildów. Kiedy w 1760 roku niemiecki żyd Mayer Amschel Rothschild zakładał kantor finansowy we Frankfurcie nie spodziewał się, że jego działalność obejmie całą Europę. Każdy z jego pięciu synów kontynuował działalność bankową w innym państwie europejskim: Wielkiej Brytanii, Francji, Austrii, Włoszech i Niemczech. Tak powstało 5 gałęzi rodu Rothschildów, które wkrótce zdobyły uznanie i tytuły arystokratyczne na lokalnych dworach. Na liście najbogatszych amerykańskiego Forbesa można było znaleźć w ostatnich latach dwóch przedstawicieli tej rodziny: Barona Benjamina de Rothschild wycenianego na 2 mld dol. oraz Nathaniela Rotschilda, którego majątek w 2012 roku szacowano na 1 mld dol.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s