Koniec epoki VHS.

Pod koniec lipca firma Funai Electric wyprodukuje ostatni magnetowid. To koniec pewnej epoki, w szczytowym okresie popularności sprzedaż tych urządzeń wynosiła 15 mln egzemplarzy rocznie.

Firma Funai Electric poinformowała że kończy produkcje magnetowidów którą zajmuje się  od 33 lat. Obecnie jest jedynym producentem magnetowidów na świecie.

Producent uznał, że popyt na te urządzenia, a także coraz większe trudności w uzyskiwaniu części sprawiają, że kontynuowanie produkcji jest nieopłacalne.

Mimo, że czasy świetności magnetowid ma już dawno za sobą to jeszcze w ub. roku sprzedano ich 750 tys. sztuk.

W Polsce magnetowidy (w końcówce lat 80. produkowała je m.in. DIORA) były ścieżką do zachodniego świata. Co prawda w latach 70. zakupiono licencję na magnetowidy Phillipsa systemu VCR, ale po pierwsze były drogie (kosztowały 30 tys. zł, a za radziecki telewizor oficjalnie płaciło się 25 tys.),a po drugie przegrał on rywalizację na rynku z VHS. Dopiero w końcu lat 80. gdy sklepy sprzedające za waluty wymienialne (Pevex i Baltona) wprowadziły sprzedaż za złotówki, sprzęt ten zyskał większą popularność. Wówczas za przeciętnej klasy magnetowid trzeba było zapłacić 400 dolarów lub 4 mln zł, co w stosunku do średnich zarobków było nadal sumą zaporową dla wielu Polaków.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Koniec epoki VHS.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s