Apple Campus 2 – coraz bliżej otwarcia

„Norman, potrzebuję trochę pomocy” – od tych słów, które Steve Jobs wypowiedział do architekta, Normana Fostera, w rozmowie telefonicznej, rozpoczęła się przygoda z Apple Campus 2.

W kwietniu 2006 roku Apple zakupiło kilka obszernych terenów pod budowę i poinformowało radę miasta Cupertino o planach budowy drugiego kampusu. Do 2011 roku Jobs bardzo aktywnie uczestniczył w projekcie nowej siedziby. Początkowe założenia mówiły że budowa nowej siedziby Apple będzie kosztować 2 mld dol. jednak dziś wiemy że będzie to o wiele większa kwota.

Budynek będzie kosztował 5 mld dol.

Trudno wyobrazić sobie kwotę 5 mld dol., ale światło na nią może rzucić porównanie. Budowa Stadionu Narodowego kosztowała niespełna 2 mld zł, czyli niemal 10 razy mniej. Widać więc, że Apple wykłada przepotężne pieniądze. Potężna jest również powierzchnia tego obiektu, gdyby rozprostować pierścień składający się na bryłę budynku, miałby zawrotne 1,6 km długości. W nowej siedzibie zatrudnienie znajdzie około 13 tysięcy pracowników.

Tutaj możecie zobaczyć filmik z placu budowy

Ciekawostki:

Stoły w kampusie

OCJH789_APPLE-Arco

Sporą ciekawostką są stoły w kampusie. Zostały one specjalnie zaprojektowane przez Jonathana Ive’a, głównego projektanta w Apple, i stworzone przez duńską firmę Arco. Każdy ze stołów wykonany jest z jednego kawałka drewna. Białe dęby do ich produkcji zostały sprowadzone ze Spessart, regionu w Niemczech zwanym także Górzystym Lasem

Fitness center

Apple-Campus-2-1-560x343

Apple bardzo dba o zdrowie swoich pracowników. Na terenie kampusu znajdzie się specjalne centrum fitnessowe, które będzie służyło 20 tysiącom okolicznych pracowników. Jego powierzchnia to 9290 metrów kwadratowych, co odpowiada 4,5 kortu tenisowego. Z nieoficjalnych informacji wynika, że na budowę tego centrum Apple wyda około 70 milionów dolarów.

Wzgórze

apple-campus-560x307

Kilka miesięcy temu Jony Ive oraz Tim Cook pochwalili się swoim nowym „produktem”. Było to wzgórze. Powstało ono na terenie Apple Campus 2 z ziemi, którą wykopywano podczas budowy. Wzgórze, określane jako Giza, nie zostanie jednak usunięte po zakończeniu prac. Wręcz przeciwnie – posłuży jako ozdoba, na której zostaną posadzone drzewa.

Parking

Apple_campus_carpark

Na terenie Apple Campus 2 znajdzie się miejsce dla niejednego samochodu. Parkingi usytuowane w strukturach kampusu mają pomieścić 14 200 tysięcy samochodów. To jednak nie wszystko – pod samym budynkiem głównym znajdzie się dodatkowo miejsce dla 2 tysięcy aut.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s