Ile zapłacimy za rozmowy telefoniczne w UE?

2015 to ostatni rok wysokich opłat w roamingu w Unii Europejskiej. Od 30 kwietnia ceny spadły nawet o 80 proc., a w przyszłym sezonie wakacyjnym za połączenia zagraniczne zapłacimy tyle samo, co z kraju.

Od 30 kwietnia 2016 r. cena minuty połączenia spadnie z 19 eurocentów do 5 eurocentów, z kolei za wiadomość tekstową zapłacimy nie więcej niż 2 eurocenty – do tej pory było to trzy razy więcej.

Mniej będziemy płacić też za 1 MB transferu danych – zgodnie z nowymi stawkami operatorzy będą mogli doliczyć maksymalnie 5 eurocentów więcej niż w kraju (teraz jest to aż 20 eurocentów).

Zrzut ekranu 2016-07-13 o 14.57.29

Obniżka to nie wszystko. Od 1 czerwca 2017 roku zagranicą nie zapłacimy więcej niż w kraju. Wszystko za sprawą „Single Market Telecommunications Regulation”, czyli ustawy znoszącej telekomunikacyjne granice dla wszystkich mieszkańców Unii Europejskiej. Komisja Europejska już kilka lat temu wprost zapowiedziała, że jej celem jest powolne, całkowite wygaszenie opłat roamingowych.

Reklamy

5 uwag do wpisu “Ile zapłacimy za rozmowy telefoniczne w UE?

  1. w sumie dobrze wiedzieć, że to ustalenia UE! ;O słyszałem coś, że TMobile ostatnio zrobiło jakaś tańszą strefę roamingu, która obejmuje najpopularniejsze kierunku wyjazdów wakacyjnych z PL, także też spoko opcja, jak ktoś ma u nich ten uproszczony abonament.

    Polubienie

  2. Zgadza się. Pracuje u jednego z operatorów i wiem, że faktycznie stawki zostaną zrównane a obniżka weszła w życie 30 kwietnia 2016. Warto będzie wtedy poczekać na przedłużanie umowy lub aktywację nowego numeru MSISDN ponieważ nie od razu plany taryfowe będą do tego dostosowane.
    Najprawdopodobniej będziemy mieli nielimitowane połączenia w Polsce ale już za połączenia do UE będziemy musieli płacić ponad abonament. Nie wszystko będzie nielimitowane. Chociaż niekoniecznie, to zależy od stawek międzyoperatorskich. W każdym razie, proszę ważnie czytać umowy.

    Pozdrawiam.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s